NAJAVA GOSTOVANJA NA FESTIVALU INNE SFERY 2011 U VROCLAVU, POLJSKA


TO NIE FIKCJA

Gra o Tron, Pan Lodowego Ogrodu, Wojna o Pierścień to wszystko fikcyjne konflikty którymi zaczytujemy się od lat. Tymczasem ledwo kilkaset kilometrów od naszego kraju niespełna kilkanaście lat temu rozegrała się krwawa wojna domowa. Zapraszamy na spotkanie z Berislavem Blagojevicem, młodym pisarzem z Bośni i Hercegowiny. Autor wielu nowel oraz wierszy, finalista międzynarodowych konkursów literackich pisze zarówno po angielsku jak i serbsku. Na własnej skórze doświadczył prawdziwej wojny, o której nie omieszka wam opowiedzieć. Czasami lepiej żeby pewne rzeczy na zawsze pozostały fikcją! Zapraszamy na spotkanie!

Berislav Blagojevic

Wystarczy powiedzieć że Berislaw jest geografem i pisarzem (albo vice versa). Urodził się w 1979 roku. Do dzisiaj wydał trzy książki (dwa zbiory opowiadań i jeden tomik poezji) oraz około 25 publikacji akademickich i artykułów popularnonaukowych. Jego dzieła zostały wydane w wielu czasopismach literackich w Bośni, Serbii, Macedonii i Turcji. Obecnie mieszka w Banja Luce w Bośni i Hercegowinie.

BLISKIE SPOTKANIA TRZECIEGO STOPNIA
(Gdzieś na górzystych Bałkanach)

Witaj. Jestem człowiekiem.

Ciężko pracuję i haruję jak wół i jestem uparty jak osioł. Jestem wykorzystywany w sposób, w jaki czasem świerszcz wykorzystuje mrówki, więc często jestem kozłem ofiarnym, albo, nieraz, jestem strzyżony jak owca. Czasem jestem obrzydliwy jak świnia, ale przeważnie jestem sprytny jak lis. Aby przetrwać muszę być bystry i odkrywczy. Z drugiej strony, przetrwanie nie jest proste, kiedy żyjesz jak pies.

Witaj. Jestem człowiekiem.

STATUS QUO/DEGENERACJA

Wąsaty sum próbował dopłynąć do wybrzeża aby złapać ogromne, soczyste muchy i jeszcze większe (nie mniejsze niż dłoń) szarańcze. Było to trudne przez pierwszych kilka milionów lat – wyskakiwanie na brzeg i ziewanie, aż nadejdzie śmierć. Kolejni potomkowie podejmowali kolejne próby, aż wreszcie jednemu z nich udało się oddychać powietrzem. Zapomniał on jednak wziąć z sobą małżonka, więc gdy umarł, wszystko wróciło do punktu wyjścia. Musiały więc minąć kolejne miliony lat od tamtego wydarzenia aby kilka zakochanych par zamieszkało na suchym lądzie. Ich dzieci zapuściły włosy, nogi i ramiona, struny głosowe… Następnie, dzieci dzieci ich dzieci (…) wynalazły silnik spalinowy, nauczyły się rozszczepiać atomy i przeklinać w różnych językach. A jednak, pomimo dzisiejszych różnic i czasu, który minął, podobieństwa między sumami i ludźmi są ciągle widoczne. Ich chciwość i głupota pozostały bez zmian.

English version available here!

THIS IS NOT A FICTION

A Game of Thrones, Lord of the Ice Garden, Lord of the Rings are works of fiction dealing with conflict we’ve been reading for years. However, just a few hundred kilometers from our country, a little more than 10 years ago a bloody civil war took place. We invite you to meet Berislav Blagojevic, a young writer from Bosnia & Herzegovina. He wrote many short stories and poems, and has won many international literature prizes. He writes in Serbian and English. He has suffered his own war experiences, which he will tell you about. Sometimes it is better for some things to remain just fiction. Come to the meeting!

Berislav Blagojevic

You can just say Berislav is geographer and writer (or vice versa). He was born in 1979. Until now he published three books (two books of short stories and one book of poetry) and around 25 popular and scientific papers. His work was published in numerous literary magazines in Bosnia, Serbia, Macedonia, Turkey… Currently he lives and works in Banja Luka in Bosnia and Herzegovina.

Kompletna najava je dostupna na portalu INNE SFERY i Facebook stranici festivala kao i na literatura.gildia.pl i podgk.pl

4 mišljenja na „NAJAVA GOSTOVANJA NA FESTIVALU INNE SFERY 2011 U VROCLAVU, POLJSKA

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišet koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavite se /  Promeni )

Google photo

Komentarišet koristeći svoj Google nalog. Odjavite se /  Promeni )

Slika na Tviteru

Komentarišet koristeći svoj Twitter nalog. Odjavite se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišet koristeći svoj Facebook nalog. Odjavite se /  Promeni )

Povezivanje sa %s